Çocuklar ve Sosyal Medya

Çocuklar ve Sosyal Medya

Çocuklar ve sosyal medya aslında kafamızı çok karıştırıyor. Evet, çok tepki çekeceğini biliyorum ama yazmazsam elim, söylemezsem dilim şişer. 18 yaşına kadar uzak tutun! Mümkün olmadığını biliyorum. Ama kendinizi aşağıdaki sebepleri düşünerek zorlayın.

  1. Profesyonel olmayan güvenlik sistemleri sosyal medya hesaplarından gelecek tehlikeyi göremez. Çocukların görmemesi gereken içeriği engelleyemezsiniz.
  2. Zaten birçok sosyal mecraya 18 yaş altı kayıt yapılamıyor. Doğum yılını sahte girerek çocuğunuza ilk sahteciliği siz öğretiyorsunuz.
  3. Tanımadığınız, bilmediğiniz kişilerle arkadaşlık kurmasını, ilişkide olmasını engelleyemezsiniz. Sonuçları tamir edilemez hasarlar üretebilir.
  4. Yazdığı veya paylaştığı içerikler, hukuki veya kanuni çıkmazlara neden olabilir. Bilmeden suç işlemiş olabilir.
  5. Özel hayatınızla ilgili kötü niyetli kişilerle istemeden bilgi paylaşıyor olabilir.
F: Gerd Altmann

Çıkmazları uzatmak mümkün, ama bu 5 maddenin bile yeterli olacağınız düşünüyorum. Burada hassas olan bir konu var ki; birçok oyun sırf insanları sosyal medyaya çekebilmek için; paralel pazarlama yöntemlerini kullanıyor. Yani A oyununda 10 puan kazanıyorsunuz, eğer bu bilgiyi sosyal medyada paylaşırsanız ekstra 5 puan daha kazanacaksınız. Bir diğer tuzak ise, 100 fonksiyonlu bir oyunun her fonksiyonunu kullanmak için, sosyal medya hesabınızla oyuna giriş yapmanızı istemeleridir. Rekabetin eşitlenmesi ve çocuğunuzun mızmızlanmaması için hemen ona bir sosyal medya hesabı açıyorsunuz. Yani susturuyorsunuz, ama önleminizi almıyorsunuz. Size buradaki tek tavsiyem, eğer kendinize güvenmiyorsanız ve yukarıdaki önlemleri alamadıysanız veya güçlü bir güvenlik sisteminiz yoksa bu işten uzak durmanızdır.

Yok, eğer aksini düşünüyorsanız hiç olmaz ise çocuğunuzun mahremiyetini korumak için; takma bir isimle paylaşımlarda bulunamayan, gizli bir hesap açın. Cihaz bildirimlerini kapatın. Her onay için çift şifreleme ile cep telefonu SMS hizmetini kullanın. Buraya da kendi cep telefon numaranızı yazın.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir